Winco: Gevalia K-Cups only $3.48 each!

Snip20141024_76

Winco shoppers, check out this great deal on Gevalia K-Cups that I spotted at my local store. They are priced at just $4.98 (which is a super price even without coupons) and we have a couple of coupons to make this even lower:

Buy Gevalia K-Cups $4.98 each
Use $3/2 Gevalia Mocha Latte, Vanilla Latte, Caramel Macchiato or Cappuccino Printable [6-ct. or 9-ct.]
or use $1/1 Gevalia Mocha Latte, Vanilla Latte, Caramel Macchiato or Cappuccino Printable [6-ct. or 9-ct.]
Pay: as low as $3.48 when you use the $3/2 coupon

Have you seen any great Winco deals lately? You can also pick up OxiClean Detergent for only $1.98 at Winco.


This post may contain affiliate links. Please see my disclosure.

Winco: Odwalla Juice just $0.98 + $1.98 Oxi Clean Detergent!

Snip20141020_59

I spotted two great deals at Winco today! There are awesome–so be sure to check your local store. Odwalla Juice is just $1.98– print this $1/1 Odwalla coupon and pay just $0.98 after coupon:

Buy Odwalla Juice, 15.2 oz $1.98
Use $1/1 Odwalla printable coupon (Direct link to coupon)
Pay: $0.98 each!

Snip20141020_58

I mentioned this high value $3/1 OxiClean printable coupon over the weekend– in case you didn’t get the Vons deal — you can now pay only $1.98 at Winco after coupon:

Buy OxiClean Laundry Detergent $4.98, 60 oz
Use $3/1 OxiClean printable coupon (direct link to coupon)
Final Price: $1.98 each!! (Stock Up price!)


This post may contain affiliate links. Please see my disclosure.

New Reynold’s Baking Cup Coupon + Winco and F4L deal!

Snip20141013_4

There is a brand spankin’ new $1/2 Reynolds Baking Cup printable coupon available! Get ready for baking season and pick up cheap baking cups at Winco and Food 4 Less.

Winco:

Reynolds Baking Cups $0.88 each
Use $1/2 Reynolds baking cup printable coupon
Pay: $0.38 each

Food 4 Less:

Reynolds Baking Cups $0.98 each
Use $1/2 Reynolds baking printable coupon
Pay: $0.48 each


This post may contain affiliate links. Please see my disclosure.

Winco Deals: Jennie-O Sliced Deli meat only $1.98 per lb, $1.58 Silk and More!!

Snip20140927_13

 

I took a quick trip into Winco today and found a couple of post-worthy deals! If you are a regular Winco shopper, please leave a comment below with any deals you may find! or email me at southerncalisaver @ gmail . com (remove spaces) at any time!

Pompeian Olive Oil, 24 oz $3.98
Use $1/1 Pompeian Olive Oil or New OlivExtra Plus printable []
Pay: $2.98 for this big bottle!

Odwalla Juice, 15.2 oz $2.88
Use $1/1 Odwalla Beverage Printable [15.2-oz.]
Pay: $1.88

Silk Almond Milk $2.58 each
Use $1/1 Silk Half Gallon, exp. 10/18/14 (RP 09/14/14) [Half gallon]
or use $1/1 Silk Item printable [Half Gallon]
or use $1/1 Silk Almond Milk printable
Pay: $1.58

Jennie-O Cracked Pepper Turkey Breast, $3.98 per lb (SUPER price already!)
Use $1/1 Jennie-O Turkey Breast from deli, exp. 10/13/14 (SS 08/17/14 R) [1-lb.+]
or use $1/1 Jennie-O Turkey Breast printable
or use $0.75/1 Jennie-O Turkey Breast Printable [1-lb.]
AND Submit $1/1 Jennie-O Turkey Breast (Ibotta Deposit)
Final Price: $1.98 per lb!! (AWESOME price!)


This post may contain affiliate links. Please see my disclosure.

Winco: $0.31 Scrubbing Bubbles Drop-Ins

Snip20140807_287

 

There is a great deal on the Scrubbing Bubbles Drop-Ins at Winco! Be sure to print this $1/1 scrubbing bubbles toilet cleaning product coupon and pay just $0.32 for the single packages:

Buy (1)  Scrubbing Bubbles Drop-ins $1.31 each
Use $1/1 scrubbing bubbles printable coupon (direct link to coupon!)
Pay: $0.31!

You can also print the $2/3 Scrubbing Bubbles printable coupon OR the $3/4 Scrubbing Bubbles printable coupon and pay just $0.64 each.


This post may contain affiliate links. Please see my disclosure.

14 Meals from Winco for $100 (OR Food 4 Less!)

Winco14meals

I’m super excited to share this awesome meal plan with you! I’ve put together 14 meals from Winco for $100! Also, If you don’t have a Winco nearby–you could do this with Food4Less as well– their prices are similar! (possibly less depending on what you already have on hand)

I know its hard to meal plan (I STILL struggle with it) but after several years of attempting it in hopes to keep our food budget on lock down– I do this every two weeks now! It really helps keep spending in check and having the meals planned each day, avoids the “what will will have for dinner tonight?” at 5pm!

I like to call these one-pot meals. These are meals that have a starch, protein and veggie mixed together! All of these meals are made to feed my family of 5 (three growing boys!) so, if you have more people or older children–you may need to adjust accordingly.

Snip20140706_35

You can do one shopping trip or split it in two. Also, there are a couple of meals here that you will pre-make and freeze. Also, I am assuming that you have most of the basics (eggs, spices, some herbs) so please pay close attention to the ingredients on each recipe. In the end, you will spend $100 or less which means $50 PER week to feed a family of 5!

To make this even easier for you– I’ve put together a great simple printable pack for you to print — it comes equipped with a printable shopping list, Daily meal calendar and printable recipe cards for only $1.49!

Check it out below!  Snip20140706_30

Don’t want to pay? Thats okay! I have everything outlined here to make it a little easier– However, you will need to collect the recipes and ingredient measurements by clicking on the recipes below. Shopping List with estimated prices based on my local store (your prices may be less or more.) 

7.5 lbs Boneless Chicken Thighs or Breasts — 5 lbs Chicken Breasts $10.22, 2.5 lbs Thighs $8.37 (what I got)
2.5 lbs Boneless Pork Ribs $10.01
3 lbs Smoked Sausage $2.98 each
1 lbs ground pork sausage $3.38 1 bottom roast — $8.98 for 2.5 lbs
4 lbs Ground Turkey (3 lb Chub & 16 oz chub) $10.96
(1) 5 lb bag Russet Potatoes $1.48 each
5 onions $0.38 lb
1 Celery Head $0.78
2 packages Mushrooms $1.88 each
1 Thyme $1.98 per package
1 package whole carrots $0.98 each
1 bundle Parsley $0.48
1 bag shredded parmesan $1.78
1 bag shredded Mozzarella $1.78
1 can condensed cheddar cheese soup $1.58
1 can condensed celery soup $1.58 per can
4 cups Jubilee Rice Mix (bin # 1659 at winco)
$1.37 per lb or substitute White Rice per ($0.68 per lb)
2 cans mushroom soup $1.66
2 cans beef stock $1.36 (winco brand)
1 Taco seasoning (optional, substitute Chili powder) $0.46 per package
1 package Mexican or Cheddar Cheese $1.78 (Winco brand)
1 package 12 Taco Shells $1.18
2 bottles BBQ Sauce $0.98
2 lemons $0.48 each
2 packages pasta $0.98 each
1 Broccoli Head $0.67
3 Bell Peppers $0.78 each
1 can crushed pineapple $1.48
64 oz chicken stock $1.48 (or make your own)
2 pounds Red Kidney Beans $1.16 per pound, or (2) 15 oz cans
1 Knorr Parma Rosa Package Sauce $1.39 (or whatever cheese sauce you prefer)

Recipes + Ingredients:

uncooked pasta
small green bell pepper, coarsely chopped
Broccoli Head package
cheese sauce of liking (I use Knorr Parma Rosa)
cubed cooked chicken
fat-free (skim) milk
ground red pepper (cayenne)
bread crumbs shredded
Parmesan cheese
Italian seasoning
olive oil

Red Kidney beans (use dry beans if you have them)
chicken thighs chopped (you can use breast if you prefer)
smoked sausage (diced to desired size)
green bell pepper (diced)
medium yellow onion (diced)
celery stalk (diced)
garlic (minced)
dried thyme
dried oregano
olive oil
chicken or vegetable stock
worschestershire sauce
salt and black pepper to taste
steamed rice

Caramelized onions
Parsley
Basil leaves (optional)
Thyme sprigs (chop)
Sage (sparingly)
Fresh Garlic
Crushed Red Pepper (to taste)
Parmesan Mozzarella
Whole Grain Mustard (optional)
Ground Turkey
Pork Sausage
pasta of choice

boneless skinless chicken breast (diced into 1×1 inch cubes)
mushrooms
sliced garlic
capers (optional–my kids don’t really like them)
Juice of 2 lemons
small onion (small diced)
white wine
flour
butter
pasta
Parsley

smoked sausage
jubilee rice mix
hot water
cream of mushroom soup
Chedder Cheese, grated
celery, chopped
pimiento, drained & chopped
chicken flavor base (Bulk Bin #2180)
instant minced onion (Bulk Bin #1676)
sliced mushrooms
thyme leaves

boneless pork ribs
salt
pepper
barbecue sauce of your choice
seasoning salt
garlic
medium onion, diced

bottom round roast
avocado or olive oil
Montreal seasoning
beef stock
red wine (optional amounts to your preference)
potatoes cut into cubes
carrots sliced

Chicken
BBQ Sauce
Onion, Chopped
Crushed Pineapple
Honey

Potatoes, peeled and cut into pieces
Smoked Sausage
Ground Beef, browned (I use ground Turkey)
medium onion, sliced
Cheddar Cheese Soup
Cream of Celery Soup

Lean Ground Turkey
Onion Flakes (optional)
Taco Seasoning or 2 teaspoon Chili Powder
Minced garlic
Salsa (optional)
Taco Shells
Shredded Cheddar or Mexican Cheese
ground cumin

celery
carrots
onions
Boneless Skinless Chicken Breasts
Cream of Mushroom Soup
Onion Soup Mix
Salt & Pepper

While I have all the content free above, I thought I could make the experience simple for you. This printable pack has the complete grocery shopping list, as well as complete recipes with ingredients broken down to make it easy for you. Snip20140706_30 Printable Pack includes:  Snip20140706_20.jpg

Printable Shopping List with ingredients, measurements and price  according to my local Temecula Store. Snip20140706_23.jpg

Daily Meal Plan Calendar with each meal per day– a blank meal calendar as well if you prefer to put the meals in a different order. Snip20140706_24.jpg

Full Recipes with printable cards   Snip20140706_30 If you decide to do this– I hope this helps you out this week! :)


This post may contain affiliate links. Please see my disclosure.